Pierwszy neon powstał 106 lat  i 269 dni temu. Mimo upływającego czasu neony nadal zachwycają niepowtarzalnością illuminacji.
 

Neony BAR (5)
Neony KAWIARNIA (5)
Neony FAST FOOD (3)
Neony OPEN (8)
Neony INFORMACJA (1)
Neony ROZRYWKA (3)
Neony KOMPUTER (3)
Neony USŁUGI (5)
Neony SKLEPY (4)
AKCESORIA (5)
ZASILACZE (3)
TRANSFORMATORY SIET (0)
TRANSFORMATORY FART (32)
WZORNIKI KOLORÓW (3)
KSIĄŻKI (1)


Neon KWIATY
 794.58 PLN
 554.00 PLN
» więcej 
Neon CAFE 1
 649.44 PLN
 537.51 PLN
» więcej 
Neon OPTYK
 848.70 PLN
 727.70 PLN
» więcej 
Neon BAR 1
 875.76 PLN
 752.76 PLN
» więcej 
Neon CUKIERNIA
 888.06 PLN
 765.06 PLN
» więcej 

O neonach

Neon od wielu lat wykorzystywany jest w celach reklamowych i dekoracyjnych. Niepowtarzalność powstających efektów świetlnych sprawia, ze neon (pomimo istnienia wielu innych wykorzystywanych w architekturze, sztuce czy reklamie świetlnych środków wyrazu) jest bardzo popularny. Mała awaryjność, niskie koszty eksploatacji oraz wiecznie żywa barwa światła to cechy, które dodatkowo zwiększają jego atrakcyjność. Szczególnie w Polsce, w kraju, który chce "dogonić" zachód, neon przeżywa "drugą" młodość.


Rurka Geissler'aGazy szlachetne wypełniające rurki neonowe zostały odkryte pod koniec XVII wieku przez francuskiego astronoma Jeana Picarda, który odkrył że przepływający prąd może powodować wytworzenie zielonego światła w rurce wypełnionej rtęcią, kiedy się nią potrząsa. Pierwsze rurki neonowe, które mogły być wykorzystywane na skale przemysłową wytworzył w roku 1910 francuski uczony Georges Claude (patent z 19 stycznia 1915 roku). Pierwszym neonem wykorzystanym w celach reklamowych był wyprodukowany przez współpracownika Claude’a, Jacques Fonseque’a neon reklamujący zakład fryzjerski (1912).


Rurki neonowe wykonane ze szkła wysokiej jakości o średnicy 6-22 mm. Małe neony wykonane są z pojedynczego odcinka rurki. W przypadku większych neonów stosuje się podział rurki na odcinki tzw. systemy. Każdy system obustronnie zakończony jest elektrodami do podłączenia elektrycznego. Poszczególne systemy łączy się szeregowo, krańcowe elektrody podłącza się zaś do transformatora/zasilacza.

Schemat neonu

Kształtowanie rurek neonowych odbywa się ręcznie na postawie szablonu w rzeczywistej skali przy wykorzystaniu palników gazowych. Najmniejszymi znakami możliwymi do wykonania są litery o wysokości ok. 3 cm, a największe nie mają ograniczenia ponieważ produkuje się je z wielu odcinków (systemów), które przy montażu łączone są całość. Po nadaniu pożądanego kształtu rurki są elektrodowane i pompowane (uzyskiwana jest próżnia, a następnie wpuszczany jest do nich odpowiedni gaz szlachetny). Finalnym etapem produkcji jest wyżarzanie czyli proces, w którym rurki świecąc przez okres ok. 100 godzin uzyskują swoją ostateczną barwę. Czas te jest również niezbędny w celu wykrycia ewentualnych braków produkcyjnych.

Formowanie rurek neonowychPompowanie rurek neonowych

Kolory świecenia rurek neonowych uzyskiwane są trzema technikami. Podstawowa barwa uzyskiwana jest dzięki wypełniającemu rurkę gazowi szlachetnemu. Najczęściej stosuje się argon (barwa bladoniebieska) i neon (kolor pomarańczowo-czerwony). Inne kolory uzyskuje się pokrywając wnętrze rurki specjalnym proszkiem tzw. luminoforem oraz stosując rurki ze szkła kolorowego. Łącząc wszystkie techniki można uzyskać kilkadziesiąt barw światła choć w praktyce korzysta się z kilkunastu.

Wzormik kolorów neonów

PDF POBIERZ WZORNIK KOLORÓW W PDF


Neony mogą być montowane w pomieszczeniach jak i na otwartym powietrzu. Do montaży wewnętrznych stosuje się małe i lekkie zasilacze elektroniczne, a do zewnętrznych klasyczne transformatory z uzwojeniami. Wytwarzane napięcia są w zakresie 1-10 kV, ale dzięki niskim natężeniom 18-100 mA urządzenia te są energooszczędne.

Animowany neon ze sterownikiem
Neony dzięki zastosowaniu sterowników dają możliwość uzyskania gamy efektów wizualnych tj.:
- włączanie/wyłączanie elementów,
- płynne rozświetlanie/przygasanie,
- efekt "pisanego neonu",
- płynna zmiana kolorów w RGB.


Trwałość rurek neonowych sięgać może nawet 10 lat i jest uzależniona od wykonania, zastosowanych materiałów oraz warunków użytkowania. Okresem uznawanym za standardowy, w którym każda rurka powinna bezproblemowo działać jest 5 lat. Niektóre kolory (zwłaszcza zielony) mogą w tym czasie zmieniać swoje nasycenie, ale jest to proces bardzo powolny i zauważany jedynie w momencie wymiany fragmentu (systemu) neonu.


ŻRÓDŁA: Blazek D. M., Neon. The next generation, ST Publication Inc., Cincinnati 1995; Caba R. L., Neon Principles. The Art of Shaping Light with Neon, A Neon Press Publication, Portland 1992

 

PDF POBIERZ ULOTKĘ NEONÓW STANDAROWYCH W PDF


PDF POBIERZ VADEMECUM NEONÓW W PDF
Login  
Hasło  
   
rejestracja/załóż konto

wpisz swój e-mail

W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymywanie informacji handlowych o serwisie www.e-neony.com od KAPILAR - REKLAMA Łukasz Frankowski w Antoniewie/k Łodzi (Administrator danych). Mogę cofnąć zgodę w każdym czasie. Dane będą przetwarzane do czasu cofnięcia zgody lub na czas niezbędny dla prawidłowej realizacji zamówienia. Na podstawie danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje, w tym nie stosuje się profilowania. Administrator przetwarza dane zgodnie z Polityką Prywatności zawartą w Regulaminie serwisu. Więcej informacji o przetwarzaniu danych i moich uprawnieniach uzyskam tutaj.
Jeżeli prowadzisz firmę reklamową zarejestruj się  jako PARTNER, a uzyskasz rabat!!!

Odwiedź nasze witryny:

Sklep e-termometry.com

Strona kapilar.pl

ZAGŁOSUJ na nas w SIGNS
Członek Klubu signs.pl

Korzystanie ze strony oznacza akceptację Polityki plików cookies.

Projektowanie i tworzenie sklepow internetowych : MIMO.pl